Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Zambrowie







ul. Obrońców Zambrowa 6 Tel./fax (86) 271 43 49 e-mail: sp5kancelaria@wp.pl

STRONA GŁÓWNA

- AKTUALNOŚCI
- WYDARZENIA
- SEKRETARIAT
- DOKUMENTY
- PLANY LEKCJI
- KADRA
- SUKCESY UCZNIÓW
- PRACE PLASTYCZNE
- BIBLIOTEKA
- ŚWIETLICA
- STOŁÓWKA
- UKS ORBITA
GALERIA
HISTORIA SZKOŁY
PATRON
ZAMBRÓW

           *****

SZKOŁY WYŻSZE

- WSSMiA
- WSKPiSM
- Collegium Varsoviense

           *****

PRZYDATNE STRONY
- ZAMBROW.ORG
- UM w Zambrowie
- MEN
- KO w Białymstoku
- OKE w Łomży
- CKE w Warszawie
- ODN w Łomży
- CODN w Warszawie

BIP
KONTAKT
WYDARZENIA Archiwum: 08/09; 09/10; 10/11;
02.07.2012 r. - Zakończenie roku szkolnego.

    Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczął dyrektor szkoły Pan Andrzej Szeligowski, przede wszystkim gratulując uczniom wysokich wyników. W wielu konkursach przedmiotowych oraz w sporcie, uczniowie naszej szkoły osiągnęli najwyższe wyniki. Laureatom, finalistom i wyróżnionym uczniom wspólnie z Dyrektorem Szkoły nagrody wręczali Starszy Wizytator Kuratorium w Białymstoku Danuta Radwańska i Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Korzeniowski.
Zabierając głos, absolwenci, z żalem żegnali pozostałych uczniów i pracowników szkoły. Piosenki w wykonaniu szkolnego chóru wprowadziły wszystkich w wakacyjny nastrój, a Pan Dyrektor na zakończenie życzył wszystkim uczniom udanego wypoczynku.
"Wiedza jest drugim słońcem dla tych, którzy ją posiadają". Tą myślą Heraklita pożegnaliśmy rok szkolny 2011/2012.

05.06.2012 r. - Dni Kultury Uczniowskiej.

    Dnia 1 czerwca 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Zambrowie, z okazji Dnia Dziecka, miały miejsce obchody Dnia Kultury Uczniowskiej i Sportu. Mimo niesprzyjającej aury tego dnia w szkole królowała radosna atmosfera.
To niezwykłe święto rozpoczął Konkurs Piosenki i Poezji Anglojęzycznej. Wysoki poziom wszystkich występów wprawił w zachwyt zarówno widownię jak i jury. Po długich i burzliwych obradach przyznano nagrody. W kategorii wokalnej zwyciężyły: Weronika Jankowska (I miejsce), Kinga Sadowska (II miejsce) i Natalia Soczyńska (III miejsce). Za najlepsze recytacje w języku angielskim nagrodzono Piotra Teklińskiego (I miejsce), Oliwiera Rokickiego-Tyszka (II miejsce) i Jakuba Krasowskiego (III miejsce). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Kolejna część imprezy była również bardzo atrakcyjna. Przebiegała pod hasłem: "Mam Talent". Przedstawiciele klas IV – VI po raz kolejny zaprezentowali swoje różnorodne talenty, między innymi, w dziedzinach takich, jak: muzyka, śpiew, taniec i sport. Wprawiona w doskonały nastrój publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.
Zgodnie z tradycją "Piątki" 1 czerwca nie mogło zabraknąć gier sportowych. Dziewczęta z klas IV – VI rozegrały turniej piłki siatkowej, a chłopcy turniej ringo. Rozegrane zostały także dwa finałowe mecze piłki nożnej turnieju "Długie przerwy". W kategorii – dziewczęta zwyciężyła drużyna klasy V A, a w kategorii – chłopcy drużyna klasy VI C. Wszystkie mecze odbywały się przy głośnym dopingu kibicujących kolegów i koleżanek.
Mamy nadzieję, że ten dzień pozostanie na długo w pamięci naszych uczniów.
Zdjęcia w Galerii.

01.06.2012 r. - Baje, bajki, bajeczki.

    Tegoroczny XXV Wojewódzki Finał Konkursu Recytatorskiego "Baje, bajki, bajeczki...", który odbył się 23 maja w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku, można uznać za bardzo udany dla uczennicy klasy I B Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie, która reprezentowała powiat zambrowski.
Ania Misztal przepiękną recytacją wiersza Jana Brzechwy pt. "Żuk", a także niezwykłym wdziękiem zachwyciła jurorów i zajęła III miejsce. W konkursie na etapie wojewódzkim w kategorii klas I – III wzięło udział 27 recytatorów. Uczennica została przygotowana przez p. Grażynę Szelągowską.
Gratulujemy małej Ani dotychczasowych osiągnięć i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach..

23.05.2012 r. - "Wyśpiewać Tęczowego Słowika".

    Dnia 19 maja 2012r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. M. Kopernika w Zambrowie odbył się X Powiatowy Przegląd Dorobku Muzycznego "PREZENTACJE 2012". Jubileuszowy koncert otworzył Pan Dyrektor Andrzej Szeligowski, który przypomniał, że inicjatorem organizacji przeglądu był Pan Zbigniew Wiśniewski, wspaniały nauczyciel, który odszedł od nas zbyt wcześnie. Wszyscy zgromadzeni uczcili Jego pamięć minutą ciszy.
W tegorocznej edycji przeglądu wzięło udział 17 wykonawców, w tym 5 chórów i zespołów wokalnych oraz 12 solistów ze szkół powiatu zambrowskiego.
Komisja w składzie: przewodniczący – p. Piotr Dąbrowski, członkowie – p. Bernard Karwowski i p. Mateusz Goc – oceniała wykonawców w trzech kategoriach. Szczególną uwagę zwracała na dobór repertuaru, emisję głosu oraz ogólny efekt sceniczny i wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców nadszedł moment wręczenia nagród i wyróżnień, które otrzymali:
Kategoria I: klasy I – III
I miejsce i statuetkę: "Tęczowego Słowika" – Michał Krajewski z SP nr 5 w Zambrowie.
Wyróżnienia: Kacper Kulesza z Publicznej Szkoły Podstawowej w Paproci Dużej, Patrycja Lemańska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Paproci Dużej, Michalina Kujawa z SP nr 5 w Zambrowie, Alicja Piekarska z SP nr 4 w Zambrowie, Natalia Łaska z SP nr 4 w Zambrowie.
Kategoria II: klasy IV – VI
I miejsce i statuetkę: "Tęczowego Słowika" – Wiktoria Długoborska ze SP nr 5 w Zambrowie.
Wyróżnienie: Chór "Planety" z SP nr 5 w Zambrowie, Chór "Wiolinki" z SP nr 4 w Zambrowie, Zespół "Iskierki" z SP nr 4 w Zambrowie
Kategoria III: szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce i statuetkę: "Tęczowego Słowika" – Agnieszka Jabłonowska z I LO w Zambrowie.
Wyróżnienie – Zastęp z Trzeciej Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej "Grota".
"Prezentacje 2012" umożliwiły spotkanie zespołów muzycznych i zaprezentowanie ich dorobku artystycznego. Przede wszystkim jednak przyczyniły się do upowszechniania śpiewu, podnoszenia kultury muzycznej dzieci i młodzieży. Były też doskonałą okazją do wymiany doświadczeń.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tej imprezy, a w szczególności sponsorowi – Bankowi Spółdzielczemu w Zambrowie.
Zdjęcia w Galerii.
Organizator

02.05.2012 r. - Święto 3 Maja.

    Dnia 30 kwietnia bieżącego roku na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej Nr 5 w Zambrowie odbył się apel z okazji Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły, pan Andrzej Szeligowski. Potem wystąpili uczniowie Va, którzy przygotowali część artystyczną pod kierownictwem pani Grażyny Dąbkowskiej. Piękna recytacja utworów patriotycznych oraz krótkie inscenizacje dotyczące króla Augusta Poniatowskiego przeplatane były wzniosłymi pieśniami, wykonanymi przez chór "Planety", którym opiekuje się pan Damian Krawczewski. Poruszył nas również utwór muzyczny zagrany na flecie przez uczennicę kl. VI A Katarzynę Szeligowską. Podniosła uroczystość współgrała ze scenografią. W centralnej części sali gimnastycznej stało wielkie, rozłożyste drzewo, które zakwitło biało - czerwonymi kwiatkami. Po obejrzeniu apelu wszyscy uczniowie zrozumieli, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja i jak doniosłą rolę odegrała Konstytucja Majowa w procesie kształtowania nowoczesnego społeczeństwa oraz szerzenia postaw patriotycznych, jak również tworzenia klimatu walki o całość i wolność Rzeczypospolitej.
Społeczność szkolna przypomniała sobie to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości.
Zdjęcia w Galerii.
G. Dąbkowska

24.04.2012 r. - Pola Nadziei.

    W niedzielę, 22 kwietnia 2012 r., członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu aktywnie włączyli się do udziału w międzynarodowej akcji charytatywnej "Pola Nadziei". Znakiem rozpoznawczym były żonkile, symbolizujące solidarność z ludźmi chorymi na nowotwór, będące też międzynarodowym symbolem nadziei, przypominającym o ludziach cierpiących.
Dwudziestu czterech wolontariuszy z naszej szkoły, ubranych w żółte koszulki z nadrukiem "Hospicjum to też życie", przez cały dzień kwestowało przed kościołem p.w. Trójcy Przenajświętszej ofiary na rzecz Hospicjów Domowych Caritas Diecezji Łomżyńskiej, rozdając w zamian własnoręcznie wykonane żonkile. Uczniowie ci, wraz z opiekunami: siostrą Justyną i p. Grażyną Wyszyńską wykazali się dużym zaangażowaniem i troską o dobrą organizację prowadzonej kwesty. Była to ich pierwsza akcja charytatywna, która miała na celu rozbudzić wrażliwość na potrzeby ludzi ciężko chorych i umierających, a także uświadomić ogromną rolę drugiego człowieka w opiece nad potrzebującymi.
Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu bardzo dobrze wywiązali się z podjętych zadań, pełni zapału gotowi są do podjęcia nowych działań na rzecz drugiego człowieka.
Zdjęcia w Galerii.
G. Wyszyńska

23.04.2012 r. - Dzień Ziemi.

    W dniu 23 kwietnia 2012 roku w naszej szkole już po raz 21 świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Uczniowie klas IV-VI mieli możliwość obejrzeć przedstawienie w wykonaniu dzieci z klasy IV c (integracyjnej) przygotowane pod kierunkiem p. B. Długoborskiej. W inscenizacji pokazano rodzinę nie dbającą o ekologię i ochronę otaczającego środowiska. Odwiedzili ją "niezwykli goście", którzy wskazali błędy w postępowaniu oraz poinformowali jak należy postępować, aby nie niszczyć naszej planety. Członkowie rodziny zapewnili, że już więcej nie będą kupować torebek ze skóry węża czy też futer ze skóry lisa, będą dbać o czystość najbliższego otoczenia oraz właściwie się odżywiać.
Później w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie klas młodszych, którzy obejrzeli inscenizację przygotowaną przez klasę III b pod kierunkiem wychowawczyni p. J. Liżewskiej. Dowiedzieli się wielu ciekawostek, m.in. jak długo rozkładają się w ziemi poszczególne odpadki, dlaczego należy segregować śmieci, racjonalnie używać wody, skąd się bierze świeże powietrze... a warto było słuchać, bo po przedstawieniu uczniowie mieli okazję popisać się wiedzą na temat ochrony środowiska. Za poprawne odpowiedzi i zdobyte w konkursie punkty, poszczególne klasy zostały nagrodzone oklaskami i pamiątkowymi dyplomami.
Spotkanie to uczniowie zapamiętają jako miłe, pouczające i wesołe doświadczenie, tym bardziej, że poszczególne elementy programu były przeplatane piosenkami o tematyce ekologicznej. Zdjęcia w Galerii.
J. Liżewska, B. Długoborska

02.04.2012 r. - Baje, bajki, bajeczki.

    29 marca 2012 r. odbył się w naszej szkole I etap konkursu recytatorskiego "Baje, bajki, bajeczki". Do konkursu przystąpili uczniowie klas I-III, wyłonieni w eliminacjach klasowych.
Wszyscy recytatorzy wykazali się dobrą znajomością tekstu, poprawna dykcją i ciekawą interpretacją wygłaszanych utworów. Komisja jednogłośnie wyłoniła laureatkę konkursu – uczennicę klasy I b Anię Misztal, która po mistrzowsku wygłosiła wiersz pt. "Żuk". Będzie ona reprezentować naszą szkołę w konkursie powiatowym w Centrum Kultury. Ponadto przydział miejsc zwycięzców wyglądał następująco:
I miejsce - Kamila Pietranik z klasy II a, II miejsce Julia Zaręba z klasy II b, III miejsce Ola Ziemianowicz z klasy II a.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a za Anię trzymamy kciuki!.
Organizator konkursu

    3 marca 2012 roku zmarł Pan Zbigniew Wiśniewski. Miał 49 lat. Był nauczycielem muzyki, plastyki i wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 5 w Zambrowie. Pogrzeb odbył się 7 marca. Udział w pogrzebie wzięły delegacje wielu szkół i instytucji, z którym zawodowo był związany Zmarły oraz wielu znajomych i przyjaciół. W ostatniej drodze Pana Zbigniewa towarzyszył sztandar Szkoły Podstawowej nr 5, pracownicy, rodzice i uczniowie, w tym chór szkolny. W czasie uroczystości pogrzebowych głos zabrał Dyrektor naszej szkoły Pan A. Szeligowski, który żegnając Zmarłego Nauczyciela powiedział między innymi:
"Żegnamy dziś przyjaciela, wspaniałego nauczyciela i wychowawcę. Odszedł od nas człowiek wybitny, nietuzinkowy, pełen humoru i wewnętrznego ciepła, które promieniowało na wszystkich, którzy Go otaczali. Takiego Zbyszka znaliśmy przez 21 lat Jego pracy w naszej zambrowskiej "piątce". Był naszym "dobrym duchem" w pracy, na przerwach, na szkoleniach, na naszych spotkań towarzyskich, wspólnych wyjazdach.
Szkoła, przekazywanie wiedzy, rozwijanie talentów i zaszczepianie miłości do muzyki było Jego pasją. Był nauczycielem z powołania i nie widział innego sposobu na życie. Gwar szkolny, młode i chłonne wiedzy umysły dawały Mu siłę i energię do działania. Uczniowie Go kochali, ponieważ w sobie tylko znany sposób potrafił do nich dotrzeć.
Jego praca zasługuje na szczególne uznanie. Solidność, wiedza, doświadczenie, oraz niewątpliwy talent sprawiały, że prowadzony przez niego chór był zawsze wysoko oceniany na konkursach, przeglądach i festiwalach.
Drogi Zbyszku.
Dla współpracowników byłeś wspaniałym kolegą, dla młodzieży mistrzem i doradcą. Wszystkim nam, a przede wszystkim uczniom, niestrudzenie ukazywałeś świat humanistycznych wartości, jakie niesie ze sobą sztuka, a zwłaszcza muzyka.
Grając potrafiłeś rozsypywać wokół siebie muzykę jak perły. Układały się z nich przepiękne wzory. Nimi to właśnie zdobiłeś nasze codzienne życie, naszą pracę, wszystkie szkolne uroczystości.
Jesteśmy tu przy Tobie po raz ostatni! Są tu Twoi koledzy i koleżanki, Twoi uczniowie, Twoi wychowankowie, Twój chór!
Żegnamy Cię przyjacielu i dziękujemy serdecznie za ofiarowany mam dar Twojego życia. Pozostaniesz nie tylko na kartach historii naszej szkoły, ale przede wszystkim w naszych sercach i w sercach wielu pokoleń Twoich wychowanków.
Będzie nam Ciebie Zbyszku bardzo brakowało.
Spoczywaj w pokoju."

23.02.2012 r. - Święto Patrona.

"Cóż piękniejszego nad niebo,
które przecież ogarnia wszystko,
co piękne"

/M. Kopernik/


    Dzień Patrona Szkoły jest najważniejszym świętem w kalendarzu uroczystości szkolnych.
W dniu 21 lutego 2012 r. odbył się apel poświęcony pamięci wielkiego Polaka - filozofa, matematyka, kanonika, lekarza, a przede wszystkim astronoma.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły p. Andrzej Szeligowski, który przedstawił postać Mikołaja Kopernika i jego wkład pracy w rozwój nauki. Następnie powitał przybyłych na tę uroczystość gości: zastępcę Burmistrza Miasta Zambrów p. Bogdana Kamińskiego, Proboszcza Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej Księdza Dziekana Jerzego Samsela, dyrektorów zambrowskich szkół podstawowych i gimnazjum: p. Bożenę Przeździecką, p. Janusza Zielińskiego, p. Ryszarda Ogrodnika, poczty sztandarowe i opiekunów samorządów uczniowskich zaprzyjaźnionych szkół, przewodniczącego Rady Rodziców p. Cezarego Goska i jego zastępcę p. Elżbietę Kulesza oraz nauczycieli i uczniów klas IV – VI naszej szkoły.
Zebrani na tej uroczystości wysłuchali montażu słowno - muzycznego przygotowanego przez p. Barbarę Krajewską i p. Zbigniewa Wiśniewskiego. W części artystycznej słowami poetów uczniowie przedstawili postać słynnego astronoma, który jest godny naśladowania. Stawiany za wzór pozwala kształtować pozytywne wartości, a przede wszystkim umiłowanie nauki i drugiego człowieka. Występujący, w imieniu całej społeczności szkolnej, zapewnili, że będą starać się wcielać w czyn słowa Mikołaja Kopernika: "(…) zadaniem wszystkich nauk szlachetnych jest odciągnąć człowieka od zła i kierować jego umysł ku większej doskonałości (…)" Zdjęcia w Galerii.
B. Krajewska

20.02.2012 r. - Międzyszkolny Konkurs Wiedzy.

    W dniu 15 lutego 2012 roku w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku. Konkurs miał na celu:
- popularyzację wiedzy o życiu i działalności Mikołaja Kopernika,
- poszerzenie wiedzy o Układzie Słonecznym,
- stworzenie uczniom warunków prezentacji wiedzy.
Do rywalizacji przystąpiło 12 uczniów z 4 szkół podstawowych. Komisja konkursowa w składzie: pani Małgorzata Spiegel, pani Urszula Zięba i pan Andrzej Konopka przyznała:
- pierwsze miejsce Michałowi Chmielewskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie,
- drugie zajęła Sylwia Brzozowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie,
- trzecią lokatę uzyskał Mateusz Kijek ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie.
Wyróżnienia otrzymali:
- Bartosz Krajewski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zambrowie,
- Wiktoria Jamiołkowska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie,
- Natalia Rakowska ze Szkoły Podstawowej w Rutkach.
Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym. Zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.
B. Długoborska

22.12.2011 r. - "Szlachetna Paczka".

    W ramach ogólnopolskiej akcji "Szlachetna Paczka", społeczność naszej szkoły przygotowała świąteczne paczki. Paczki te, w postaci artykułów żywnościowych, w okresie przedświątecznym, otrzymały rodziny uczniów z naszej szkoły.
Wierzymy, że tego rodzaju akcje, w połączeniu z ludzką życzliwością - gotowością do niesienia pomocy, wlewają w serca potrzebujących wiarę, że nie we wszystkim i nie zawsze muszą liczyć tylko na siebie.

8.12.2011 r. - Mikołajki.

    W dniu 6 grudnia, w naszej szkole gościł Święty Mikołaj. Samorząd Uczniowski zaprasza Go, by sprawić radość wszystkim uczniom. Dzieci zawsze czekają na niego z niecierpliwością i nadzieją na wymarzone prezenty. Tak było i teraz. Od rana wytworzył się nastrój oczekiwania na niecodziennego Gościa. Dzieci zadawały pytania o czas, w którym miał się zjawić długo wyczekiwany Święty.
Wreszcie na korytarzu szkolnym rozległy się dźwięki dzwoneczków. To był znak, że przybył Mikołaj w otoczeniu śnieżynek ubranych w odświętne czerwone czapki. Jak przystało na Świętego biskupa ubrany był w czerwony ornat, a na głowie miał mitrę. Sam Święty nie ukrywał swojego rozczarowania z powodu braku śniegu i mrozu, i że swoje sanie musiał zamienić na samochód. Wreszcie nadeszła upragniona dla dzieci chwila tzn. rozdawanie wymarzonych prezentów. Uśmiech dzieci był podziękowaniem dla Świętego Mikołaja. Śnieżynki w jego imieniu częstowały cukierkami. Jeszcze gesty pożegnania… i Mikołaj ruszył w dalszą podróż zapewniając, że jeszcze powróci.
Na twarzach dzieci pozostał uśmiech i radość, a w sercach nadzieja, że znowu za rok spełnią się ich marzenia.
B. Krajewska

6.12.2011 r. - Andrzejki.

    Andrzejki to czas zabaw i wróżb. Uczniowie klas I-III naszej szkoły też ulegli magii tych wyjątkowych chwil. Owszem tańce były i to zupełnie zwariowane, ale wszystkich ogarnęła chęć dowiedzenia się: Kim będę? Jak na imię będzie miał mój mąż, żona? Co mnie czeka w przyszłości? Najbardziej zadziwiony był uczeń klasy II a, który do tej chwili był pewien, że będzie księdzem. A tu wróżka wywróżyła, że w przyszłości pilotem zostanie!!! Po tej informacji o zabawie nie było mowy... Zresztą nie on jeden tego dnia został zaskoczony przepowiedniami i wróżbami na przyszłość.
Zabawa była przednia i tylko wisi w powietrzu pytanie... Czy to oby na pewno wszystko się spełni? No kochani, nie wypada nie wierzyć wróżkom!!!!
Organizatorzy imprezy

01.12.2011 r. - Światowy Dzień Pluszowego Misia.

"Czy to jutro, czy to dziś,
wszystkim jest potrzebny miś."

/Halina Bechlerowa/

    Tradycją na całym świecie stały się już obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, które przypadają na dzień 25 listopada. To w tym dniu obchodzi swoje święto najlepszy przyjaciel dzieci, symbol beztroskiej zabawy i niezastąpiona przytulanka - Pluszowy Miś.
Z tej okazji organizowanych jest wiele imprez czytelniczych, konkursów czy spotkań. Grażyna Wyszyńska, nauczyciel bibliotekarz wraz z członkami Klubu Czytającego Przyjaciela zaprosiła swoich czytelników do udziału w obchodach tego święta. W ramach jego przygotowań zorganizowano dla uczniów klas I – IV konkurs plastyczny pod hasłem: "Mój Przyjaciel Miś". Piękne prace, wykonane różnymi technikami, można oglądać w szkole na pokonkursowej wystawie.
W Dniu Pluszowego Misia rozstrzygnięto drugi konkurs: "Mister Miś", na najładniejszego Misia. W komisji konkursowej zasiadły zaprzyjaźnione z biblioteką SP5 Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 6. Główną nagrodę wygrał największy Miś.
Najważniejszą częścią obchodów były zajęcia czytelnicze w szkolnej bibliotece, podczas których uczniowie młodszych klas, a także przedszkolaki poznały historię pluszowego misia i jego święta. Dzieci miały też okazję przybliżyć sobie sylwetki misiów, będących bohaterami książek i filmów. Wśród nich znaleźli się: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Paddington, Gumisie, Miś Yogi, Brat Niedźwiedź, Miś Colargol i Troskliwe Misie. Najmłodsi czytelnicy obejrzeli też wystawę książek i czasopism o misiach. W tym dniu wszyscy uczniowie mogli przynieść ze sobą swojego, ulubionego pluszowego misia.
Laureaci konkursów zostali nagrodzeni, a uczestnicy zajęć czytelniczych otrzymali pamiątkowe misie – zakładki, wykonane przez członków Klubu Czytającego Przyjaciela. Fundatorami nagród są panie: Krystyna Borusiewicz - Misztal i Anna Rokicka – Tyszka oraz PZU w Zambrowie, którym organizator obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia składa serdeczne podziękowania.
G. Wyszyńska

30.11.2011 r. - Mój Przyjaciel Miś.

    Członkowie Klubu Czytającego Przyjaciela, działającego w bibliotece szkolnej zaprosili uczniów klas I - IV do udziału w konkursie plastycznym "Mój przyjaciel Miś". Jego celem było:
- rozwijanie umiejętności manualnych i zdolności plastycznych uczniów,
- kształtowanie wrażliwości estetycznej,
- inicjowanie zainteresowań czytelniczych u dzieci poprzez poznawanie sylwetek misiów - bohaterów literackich i filmowych,
- możliwość skonfrontowania swoich umiejętności na tle grupy rówieśniczej,
- rozbudzanie wyobraźni literackiej.
Komisja w składzie: Ewa Grajewska, Bożena Łepkowska, Alina Saniewska wyłoniła następujących laureatów i wyróżnionych uczniów:
Kategoria uczniów klas I i II:
I miejsce - Kaliński Dominik, ucz. kl. IIb
II miejsce - Strzeszewska Julia, ucz. kl. Ia
III miejsce - Staniszewska Magdalena, ucz. kl. IIb
Wyróżnienia:
Zaręba Julia, ucz. kl. IIb
Sadowski Bartosz, ucz. kl. Ib
Dąbrowski Karol, ucz. kl. IIb
Korzeniecki Marek, ucz. kl. IIb
Kategoria uczniów klas III i IV:
I miejsce - Kraszewska Oliwia, ucz. kl. IVc
II miejsce - Kulesza Piotr, ucz. kl. IIIa
III miejsce - Dudzicka Weronika, ucz. kl. IIIa
Wyróżnienia:
Krasowski Jakub, ucz. kl. IVc
Oleksiak Bartosz, ucz. kl. IIIa
Stefańczyk Julia, kl. IIIa
Turowska Olga, ucz. kl. IIIb
Nagrodzonym uczniom i pozostałym uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zdjęcia w Galerii.
G. Wyszyńska

16.11.2011 r. - Święto Niepodległości.

    3 listopada 2011 r. w Szkole Podstawowej Nr 5 w Zambrowie gościliśmy 22 recytatorów XX Zambrowskiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji i Prozy Patriotycznej. Uroczystość jubileuszową otworzył dyrektor szkoły p. Andrzej Szeligowski. Po wysłuchaniu recytacji komisja w składzie: Anna Cwalina, Bożena Rykaczewska, Krystyna Pęska, Teresa Rosa, Katarzyna Głębocka przyznała w kategorii szkoła podstawowa: I m. Zuzannie Ogórkowskiej z SP 3, II m. Oldze Tymińskiej z Publicznej SP w Szczodruchach, III m. Kindze Sadowskiej z SP 5. Jury wyróżniło recytację w wykonaniu Pawła Żabińskiego z SP w Kołakach Kościelnych, Natalii Grodzickiej z SP 3 w Zambrowie oraz Julii Szeligowskiej z SP im. JP II w Osowcu. W kategorii gimnazjum I m. zdobyła Maja Katarzyna Cierpisz z Miejskiego Gimnazjum Nr 1 w Zambrowie, II m. Jacek Cygan z Miejskiego Gimnazjum Nr 1 w Zambrowie , III m. Agnieszka Hornowska z Miejskiego Gimnazjum Nr 1 w Zambrowie. Wyróżnienie zdobyła Anita Grabowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie.
10 listopada 2011 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście Burmistrz Miasta Zambrów pan Kazimierz Dąbrowski, Dyrektor Miejskiego Gimnazjum Nr 1 pan Ryszard Ogrodnik, Dyrektor SP 3 pani Bożena Zawistowska, Dyrektor SP 4 pan Janusz Zieliński, Dyrektor SP w Szczodruchach pani Urszula Siemiatycka, przewodniczący Rady Rodziców pan Cezary Gosk.
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły pan Andrzej Szeligowski, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie wolności dla narodu polskiego, który po 123 latach wywalczył niepodległość. Następnie wszyscy zebrani wysłuchali montażu słowno - muzycznego. Słowa pieśni i poezji ukazały "drogi do wolności" narodu polskiego. Laureaci konkursu uświetnili swoją recytacją akademię oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Miasta Zambrów, Dyrektora SP 5 oraz Radę Rodziców SP 5. Sympatyków recytacji serdecznie zapraszamy za rok. Zdjęcia w Galerii.
A. Cwalina

15.11.2011 r. - "Jesień pisze wiersze".

    W poniedziałek, 14 października odbyła się II edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów niepełnosprawnych z powiatu zambrowskiego organizowanego w Szkole nr 5 w Zambrowie. W tym roku konkurs opiewał pod hasłem: "Jesień pisze wiersze", w związku z tym uczniowie zaprezentowali się w wierszach o tematyce jesiennej. Uczestnikami konkursu byli uczniowie III klasy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Długoborzu pod opieką p. Grażyny Żebrowskiej, dwie uczennice z III klasy integracyjnej ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie pod opieką p. Aldony Wiśniewskiej oraz pięcioro uczniów (w tym dwoje z III klasy integracyjnej i troje z IV klasy integracyjnej) naszej szkoły.
Komisja w składzie: przewodnicząca pani dyrektor Ewa Grajewska, pani Jolanta Gacka oraz pani Grażyna Wyszyńska zgodnie orzekła, że poziom recytacji uczniów tegorocznej edycji był dużo wyższy aniżeli w zeszłym roku. Spośród recytujących najlepsi okazali się: Niemyjski Marek z SOSW w Długoborzu, który zajął I miejsce. Na II miejscu uplasował się uczeń naszej szkoły - Jakub Krasowski z IV c, natomiast III miejsce ex aequo zajęły Alicja Ciecierska z SOSW w Długoborzu oraz Natalia Kobosko ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz słodkie upominki. Zaś opiekunki recytatorów otrzymały pamiątkowe podziękowania za przygotowanie swoich wychowanków do konkursu. Tegoroczne zmagania zwieńczył mały poczęstunek oraz wspólna sesja zdjęciowa. Dziękujemy za tak chętny udział w recytacjach wszystkim dzieciom i zapraszamy za rok! Zdjęcia w Galerii.
M. Dąbrowska-Ignaczuk

9.11.2011 r. - Śniadanie daje moc.

    8 listopada 2011, we wtorek wszyscy uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 5 w Zambrowie wraz z wychowawczyniami przystąpili do akcji "ŚNIADANIE DAJE MOC".
Nauczyciele przedstawili dzieciom piramidę zdrowia, która obrazowo pokazuje zbilansowaną dietę i uczy jak zachować proporcje między poszczególnymi grupami produktów, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. Zwrócili też uwagę na to jak ważny jest ruch w życiu człowieka oraz podkreślili szczególną wagę I i II śniadania, które stanowić powinno odpowiednio 20-25% i 15-20% wszystkich posiłków spożywanych w ciągu dnia.
Wcześniej poproszeni rodzice przygotowali swoim pociechom to, co sprawiło, że wszystko będzie łatwiejsze, smaczniejsze i bardziej kolorowe. Dzieciaki również wykazały się niezwykłą inwencją, bo na talerzykach i serwetkach pojawiły się oprócz kanapek i owoców kompozycje warzywne, soki, a nawet galaretki. Wszystko smakowało bardziej niż zwykle dzięki przestrzeganiu 12 zasad jakie przedstawiły lub przypomniały wychowawczynie. Dzieci były zadowolone i stwierdziły, że takie dni jak dzisiejszy, mogą się powtarzać chociażby co tydzień. Zdjęcia w Galerii.
J. Liżewska

8.11.2011 r. - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

    Biblioteka w naszej szkole aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W październiku, członkowie Klubu Czytającego Przyjaciela oraz Koła Sympatyków Baśni, działający w bibliotece pod kierunkiem p. Grażyny Wyszyńskiej, zaprosili całą społeczność szkolną, do udziału w wielu akcjach i konkursach popularyzujących bibliotekę i czytelnictwo. Interesującą okazała się akcja: "Cała PIĄTKA czyta dzieciom", w ramach której odbywa się głośne czytanie książek w bibliotece przez pracowników szkoły. Książki czytane przez dyrektora szkoły, pielęgniarkę, pedagoga i nauczycieli różnych przedmiotów od razu wydają się ciekawsze. Wśród słuchających są zarówno najmłodsi czytelnicy, jak i uczniowie klas starszych. Spotkania te odbywać się będą również w kolejnych miesiącach.
Dużym powodzeniem cieszyła się też II edycja akcji: "Podaruj książkę bibliotece", dzięki której biblioteka powiększyła swoje zbiory o około 90 egzemplarzy interesujących książek dla dzieci. Książki pozostawione na półkach są osamotnione, ożywają tylko w rękach czytelników. Podarowane baśnie, opowiadania i tomiki wierszy trafią teraz do szerokiego grona czytelników.
Inną propozycją dla uzdolnionych plastycznie uczniów była akcja: "Baśnie kredką malowane". Kolorowanki z popularnych i mniej znanych baśni, otrzymywane w szkolnej czytelni były dla dzieci miłą niespodzianką. Najładniejsze prace zostaną nagrodzone i zaprezentowane na szkolnej wystawie.
W programie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nie mogło zabraknąć konkursów. "Zakładka do książki" to konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III. Starsi uczniowie mogli się wykazać aktorskimi umiejętnościami w konkursie: "Żywa książka", przedstawiając scenki z ulubionej książki. Zainteresowanym uczniom wszystkich klas zaproponowano konkurs: "Hasło promujące książkę, czytelnictwo czy bibliotekę szkolną" Oto jedno z nich, autorstwa Mileny Bielskiej, uczennicy klasy IIIA:
"W bibliotece książka jest, Pani czeka też. W książkach przyjaciela mam, za przygodą gnam".
Podsumowanie Miesiąca Bibliotek trwa. Uczestnicy organizowanych akcji oraz laureaci konkursów zostaną uhonorowani nagrodami, ufundowanymi przez Radę Rodziców SP 5, Burmistrza Miasta Zambrów, PZU oraz panią Krystynę Borusiewicz - Misztal, właścicielkę Aptek przy ul. Białostockiej w Zambrowie.
Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w bibliotece SP 5 był bardzo pracowity, ale organizatorzy obchodów wierzą, że ich wysiłki zaowocują wzrostem zainteresowań czytelniczych uczniów, a książka odzyska swoją wartość nie tylko w oczach dzieci, ale i dorosłych. Zdjęcia w Galerii.
G. Wyszyńska

28.10.2011 r. - Tydzień Papieski.

    "Z Ojcem Świętym w nowe tysiąc lat" – pod takim hasłem przebiegał tydzień papieski w Szkole Podstawowej nr 5 w Zambrowie, uwieńczony apelem w dniu 27.10.20011r. Przez cały tydzień podczas katechez, na wszystkich poziomach nauczania, przybliżana była postać błogosławionego Jana Pawła II – naszego wielkiego Rodaka. Uczniowie poznawali życie i działalność Papieża Polaka oraz wykonywali herby papieskie. Nie zabrakło również twórczości własnej w formie listów kierowanych do Jana Pawła II, plakatów i albumów. Rozbrzmiewały piosenki zapewniające, że uczniowie chcą o Nim pamiętać i uczyć się od Niego być dobrym człowiekiem i Polakiem. Posumowaniem tych poczynań był apel papieski przygotowany przez uczniów klas III i IV pod kierunkiem p. Grażyny Wyszyńskiej i s. Justyny Lachowskiej. Mali artyści przypomnieli całej społeczności uczniowskiej dzień wyboru na Stolicę Piotrową Jana Pawła II. Stroje i sceneria były odzwierciedleniem tego wydarzenia, które miało miejsce w Kaplicy Sykstyńskiej. Oprawa muzyczna i recytacja tekstów wywarła na uczniach duże wrażenie a prezentacja multimedialna przybliżyła niezapomniane obrazy pielgrzymek.
Dziękujemy Bogu za dar pontyfikatu naszego błogosławionego Rodaka. Dziękujemy za wszystko, co otrzymaliśmy dzięki Jego posłudze i modlitwie. Jego życie zanurzone w Bogu i miłość do Ojczyzny niech będzie dla nas przykładem i nauką. Zdjęcia w Galerii.
s. J. Lachowska

17.10.2011 r. - Dzień Edukacji Narodowej.

    13 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na to wspólne świętowanie zostali zaproszeni Burmistrz Miasta p. Kazimierz Dąbrowski, Przewodniczący Rady Miasta p. Zbigniew Korzeniowski, Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta p. Michał Daniłowski, Proboszcz Parafii Ks. Dziekan Jerzy Samsel, Przewodniczący Rady Rodziców p. Cezary Gosk, Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców p. Elżbieta Kulesza, Sekretarz Rady Rodziców p. Bartosz Ziemianowicz oraz Przewodnicząca Rady Rodziców poprzedniej kadencji p. Kamila Kozłowska-Cwalina.
Dzień Nauczyciela to wspaniała okazja, aby podziękować pedagogom za codzienny trud wkładany w nauczanie i wychowanie młodzieży. Były życzenia i kwiaty, słowa uznania płynące z ust uczniów, rodziców i władz. Kilkunastu pracowników szkoły otrzymało nagrodę Dyrektora, a pani Dyrektor została wcześniej odznaczona przez Ministra Edukacji medalem KEN. Społeczność uczniowska wyróżniła też p. Barbarę Krajewską tytułem "Nauczyciela Roku".
W czasie uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców przekazali na ręce p. Dyrektora Andrzeja Szeligowskiego nowy sztandar. Ten oddał go pod opiekę społeczności szkolnej. Nowy sztandar został poświęcony przez ks. proboszcza Jerzego Samsela i zastąpi stary, który towarzyszył naszej społeczności uczniowskiej w ważnych momentach życia szkoły od 1973 roku. Czas odcisnął na nim swe piętno i teraz trafi do gabloty na szkolnym korytarzu.
Po tych podniosłych momentach wszyscy z przyjemnością obejrzeli program artystyczny, który w sposób humorystyczny przypominał o wielkiej roli nauczyciela. Każdy z pedagogów mógł odnaleźć swój typ prezentowanym pokazie osobowości nauczycielskich. Otrzymał też kilka cennych rad, w co powinien się zaopatrzyć, wybierając się do pracy. Program uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem p. Zbigniewa Wiśniewskiego i recytacje uczniów przygotowanych przez panie Agnieszkę Sadowską i Halinę Modzelewską. Za pomoc w przygotowaniu dekoracji organizatorzy dziękują p. Tadeuszowi Brzezińskiemu. Zdjęcia w Galerii.
A. Sadowska

12.10.2011 r. - Otrzęsiny klas IV.

    W dniu 10 października 2011 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Zambrowie odbyły się otrzęsiny klas czwartych. Pierwsza część zabawy miała charakter inscenizacji, w którą wplecione zostały liczne konkurencje, mające na celu sprawdzenie umiejętności i wiadomości czwartoklasistów. Tematem przewodnim była starożytna Grecja i jej obrzędy. Znalazło to odbicie w strojach uczestników zabawy – wszyscy na ten jeden wieczór stali się greckimi boginiami i bogami. Aby stać się dojrzałym uczniem "Piątki", czwartoklasiści musieli przejść przez karkołomne konkurencje, takie jak: rzut oszczepem-beretem, udział w maratonie z książką na głowie, wypicie napoju bogów tak kwaśnego, że trudno było zachować kamienny wyraz twarzy, odpowiedź na bardzo podchwytliwe pytania z zakresu wiedzy o naszej szkole czy wyłowienie ustami winogron ukrytych w mące. Ponadto każda z klas zaprezentowała swój okrzyk i taniec w takt pięknej, greckiej muzyki. Zmagania czwartoklasistów obserwowali ich byli i nowi wychowawcy oraz dyrekcja.
W ramach uznania dla zaangażowania uczniów, Pan Dyrektor wręczył im pamiątkowe dyplomy. Ostatnim elementem otrzęsin było złożenie przez czwartoklasistów uroczystej przysięgi. Następnie uczniowie udali się do klas na zasłużony poczęstunek i wspólną dyskotekę.
Wspomnienia z tego radosnego wieczoru będą nam towarzyszyć jeszcze bardzo długo. Zdjęcia w Galerii.
K. Gawkowska

11.10.2011 r. - Ślubowanie klas I.

    Dzień 4 października 2011 roku, to ważna data w życiu naszej szkoły. Tego dnia uczniowie klas pierwszych zdali swój pierwszy szkolny egzamin i zastali pasowania na uczniów. Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się pod okiem wychowawczyń od początku roku szkolnego. Uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia.
Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na Sztandar Szkoły, oraz pasowanie ich na uczniów. Na pamiątkę tej niepowtarzalnej uroczystości pierwszoklasiści otrzymali dyplomy.
Uwieńczeniem dnia był słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców oraz wspólne tańce przy muzyce. Zdjęcia w Galerii.
B. Łepkowska

19.09.2011 r. - Sprzątanie Świata - Polska 2011.

    W dniu 16 września 2011 roku uczniowie naszej szkoły już po raz 18-ty aktywnie włączyli się do akcji "Sprzątanie Świata – Polska 2011". Do realizacji zadania przystąpiły dzieci z klas IVA i IVC pod opieką pań B. Krajewskiej i B. Długoborskiej. Zaopatrzone w rękawice i worki na śmieci, dostarczone przez Urząd Miasta Zambrów, uczestniczyły w porządkowaniu terenu wokół szkoły oraz ulicę Cmentarną.
Uczniowie zebrali zdecydowanie mniej śmieci niż w latach poprzednich, co bardzo cieszy i świadczy o wyższej świadomości ludzi do zachowania czystości najbliższego środowiska. Zebrane śmieci zostały odwiezione przez służby oczyszczania miasta na wysypisko śmieci.
B. Długoborska

01.09.2011 r. - Rozpoczęcie roku szkolnego.

    1 września w sali gimnastycznej uczniowie, rodzice i nauczyciele spotkali się aby zainaugurować nowy rok szkolny. Witając zebranych, Dyrektor szkoły wyraził nadzieję, że wszyscy odpoczęli i są gotowi do pracy - do pracy w odremontowanych klasach. Szczególnie ciepło powitał tych, którzy pierwszy raz uczestniczyli w tego rodzaju uroczystości. Uczniom klas pierwszych złożył życzenia osiągania jak najlepszych wyników i miłych wrażeń z pobytu w szkole.
Piosenkami powitał wszystkich także szkolny chór, po czym uczniowie rozeszli się do klas aby zapisać plan lekcji.
Ten dzień będzie jeszcze dniem wolnym ale od jutra rozpocznie się nauka.