Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Zambrowie







ul. Obrońców Zambrowa 6 Tel./fax (86) 271 43 49 e-mail: sp5kancelaria@wp.pl

STRONA GŁÓWNA

- AKTUALNOŚCI
- WYDARZENIA
- SEKRETARIAT
- DOKUMENTY
- PLANY LEKCJI
- KADRA
- SUKCESY UCZNIÓW
- PRACE PLASTYCZNE
- BIBLIOTEKA
- ŚWIETLICA
- STOŁÓWKA
- UKS ORBITA
GALERIA
HISTORIA SZKOŁY
PATRON
ZAMBRÓW

           *****

SZKOŁY WYŻSZE

- WSSMiA
- WSKPiSM
- Collegium Varsoviense

           *****

PRZYDATNE STRONY
- ZAMBROW.ORG
- UM w Zambrowie
- MEN
- KO w Białymstoku
- OKE w Łomży
- CKE w Warszawie
- ODN w Łomży
- CODN w Warszawie

BIP
KONTAKT
III edycja "Szkoły bez przemocy"
    W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 5 z Zambrowa przystąpiła do III edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoła bez przemocy", której organizatorami są Grupy Wydawnicze Polskapresse i Media Regionalne oraz Grupy Telekomunikacji Polskiej. W tym roku hasło kampanii brzmi: "Szkoła dla społeczności - społeczność dla szkoły".
Głównym celem Programu jest budowanie systemu przeciwdziałania przemocy i agresji w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom wsparcia i narzędzi, które zwalczałyby to zjawisko skutecznie i systemowo.
Jesteśmy przekonani, że dzięki uczestnictwu w Programie nastąpi pełna integracja wszystkich podmiotów szkoły wokół działań na rzecz bezpieczeństwa uczniów. Realizacja zamierzonych działań spowoduje wzrost dyscypliny wśród uczniów, w znacznym stopniu zostaną wyeliminowane przejawy agresji, a konflikty rozstrzygane będą na drodze mediacji i kompromisu. Uczniowie i ich rodzice będą w jeszcze większym stopniu postrzegać szkołę jako bezpieczne i przyjazne im miejsce. Zespół nauczycieli koordynujących akcję opracował plan działań, który został przyjęty do realizacji.
Zaplanowane działania w roku szkolnym 2008/2009 to między innymi:

1. Zapoznanie wszystkich uczniów z Kodeksem "Szkoły bez przemocy" oraz zobowiązanie uczniów i wszystkich pracowników szkoły do przestrzegania zawartych w nim zasad.
2. Opracowanie procedur postępowania z uczniem przejawiającym zachowania agresywne i konsekwentne ich stosowanie. (Dotychczas obowiązywały klasowe kodeksy).
3. Monitoring i ewaluacja punktowego systemu oceniania zachowania. (Wprowadzony został w II semestrze roku szkolnego 2007/2008).
4. Realizacja III edycji programu "Trzymaj formę".
5. Zorganizowanie obchodów Dnia Kultury Uczniowskiej pod hasłem: "Świadomi praw i obowiązków".
6. Przeprowadzenie cyklu zajęć w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej pod hasłem: "Bezpieczny Internauta".
7. Przeprowadzenie zajęć z uczniami na temat praw i obowiązków ucznia - we wszystkich klasach oraz "Kiedy trzeba powiedzieć NIE?" - w klasach I - III, a w klasach IV - VI: "Tolerancja i jej granice".
8. Udział uczniów w konkursach:
- "Z przyjacielem czuję się bezpiecznie" - plastyczny dla klas I - III,
- "Znam swoje prawa i obowiązki" - wiedzy dla klas IV - VI,
- "W świecie książek" - na prezentację multimedialną dla klas V,
- literacki na wiersz lub fraszkę o tematyce - klasy I - III: "Uśmiech przeciw przemocy", a klasy IV - VI: "Szacunek dla siebie i innych".
9. Przygotowanie i zaprezentowanie uczniom klas I - III przedstawienia:"Jak sroczka swoje dzieci praw nauczyła?"
10. Oprócz kół przedmiotowych, zajęć rekreacyjnych, sportowych, chóru i zajęć wspomagających prowadzone będą takie kola jak: "Czytelniczo - Medialne", "Sympatyków Baśni", Szkolne Koło PCK.
11. Kontynuowanie akcji: "Długie przerwy - ciekawie i bezpiecznie"
12. Edukacja rodziców:
- klas I - III - "Jak sobie radzić z agresją i przemocą?"
- klas IV - "Komputer i Internet - potencjalne zagrożenie społecznego rozwoju dziecka"
- klas V - VI - "Agresja - jej przyczyny i sposoby zapobiegania"
- "Respektowanie praw dziecka w rodzinie" - wszystkie klasy.
13. "Gry i zabawy przeciw agresji" - nauczyciele kształcenia zintegrowanego i świetlicy szkolnej
14. "Biblioterapia w zapobieganiu agresji i przemocy" - warsztaty dla wychowawców klas i nauczycieli przedmiotów humanistycznych.
Kodeks "Szkoły bez przemocy"

1. Szkoła jest wspólnotą. Szkoła dąży do stworzenia wspólnoty wszystkich nauczycieli, uczniów, ich rodziców oraz pracowników niepedagogicznych szkoły, opartej o jasny i przejrzysty system norm.
2. Wszyscy się szanujemy. Wspólnota szkolna buduje klimat bezpieczeństwa, szacunku, otwartego dialogu i porozumienia pomiędzy nauczycielami, pracownikami szkoły, uczniami i rodzicami. Wszyscy uczestnicy społeczności szkolnej szanują siebie nawzajem i nie zachowują się wobec siebie agresywnie.
3. Wspólnie działamy przeciw przemocy. W szkole działa system przeciwdziałania przemocy, który jasno określa: obowiązujące normy, procedury działania i współpracy wszystkich zainteresowa- nych w zakresie rozwiązywania konfliktów oraz reagowania wobec
przejawów agresji i przemocy. Jego zasady obowiązują wszystkich uczestników społeczności szkolnej: nauczycieli, uczniów, pracowników niepedagogicznych oraz wszystkie osoby znajdujące się na terenie szkoły.
4. Niczego nie ukrywamy. Szkoła prowadzi regularną diagnozę problemu przemocy w szkole, a efekty działania systemu przeciwdziałania przemocy podlegają monitoringowi oraz ewaluacji.
5. Zawsze reagujemy. Szkoła reaguje na każdy przejaw agresji i przemocy oraz zapewnia długofalową, odpowiednią pomoc zarówno ofiarom, jak i sprawcom przemocy.
6. Nauczyciel nie jest sam. Szkoła podejmuje działania, by nauczyciele mieli odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z przejawami agresji i przemocy.
7. Uczniowie wiedzą, jak działać. Szkoła organizuje uczniom regularne zajęcia profilaktyczne z zakresu umiejętności psychologicznych i społecznych, oraz radzenia sobie z agresją i przemocą.
8. Rodzice są z nami. Aby przeciwdziałać przemocy szkoła współpracuje z rodzicami włączając ich do tworzenia systemu przeciwdziałania przemocy i obejmując działaniami edukacyjnymi.
9. Mamy sojuszników. Szkoła współpracuje ze środowiskiem pozaszkolnym przy podejmowaniu działań profilaktycznych i interwencyjnych dotyczących agresji i przemocy, gdy potrzeby przekraczają możliwości lub kompetencje szkoły.
10. Nagradzamy dobre przykłady. Szkoła promuje wzorce zachowań oparte na poszanowaniu godności każdego człowieka.