Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Zambrowie







ul. Obrońców Zambrowa 6 Tel./fax (86) 271 43 49 e-mail: sp5kancelaria@wp.pl

STRONA GŁÓWNA

- AKTUALNOŚCI
-
WYDARZENIA

- SEKRETARIAT
- DOKUMENTY
- PLANY LEKCJI
- KADRA
- SUKCESY UCZNIÓW
- PRACE PLASTYCZNE
- BIBLIOTEKA
- ŚWIETLICA
- STOŁÓWKA
- UKS ORBITA
GALERIA
HISTORIA SZKOŁY
PATRON
ZAMBRÓW

           *****

SZKOŁY WYŻSZE

- WSSMiA
- WSKPiSM
- Collegium Varsoviense

           *****

PRZYDATNE STRONY
- ZAMBROW.ORG
- UM w Zambrowie
- MEN
- KO w Białymstoku
- OKE w Łomży
- CKE w Warszawie
- ODN w Łomży
- CODN w Warszawie

BIP
KONTAKT
ZAMBRÓW

Zambrów to miasto powiatowe położone w południowo-zachodniej części woj. podlaskiego, na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej, nad Jabłonką (lewy dopływ Narwi). W 2002 r.- 24,5 tys. mieszkańców;
Pierwsze wzmianki o Zambrowie pochodzą z 1405 r. Własność książąt mazowieckich; prawa miejskie od 1430. Największy rozwój Zambrowa nastąpił na przełomie XV i XVI w. (jarmarki, piwowarstwo); miasto podupadło w XVII wieku. W 1795 r. siedziba powiatu (ponownie w latach 1955 - 75 i od 1999 r.). Od 1795 r. w zaborze pruskim, od 1807 roku w Księstwie Warszawskim, od 1815 r. w Królestwie Polskim. Od połowy XIX w. ponowny rozwój gospodarczy (przemysł młynarski, garnizonowy); W latach 1870 - 1919 Zambrów został pozbawiony praw miejskich;

W dniach 10 - 13 września 1939 zacięte walki obronne; 13 - 14 września Niemcy rozstrzelali 200 jeńców polskich i 50 osób cywilnych.; w czasie okupacji niemieckiej 1939 - 42 obóz jeniecki. W 1939 r. obóz przejściowy dla jeńców polskich, I - IX 1942 dla jeńców sowieckich (z ponad ponad 3,6 tys. osób większość zginęła na miejscu); 1941 - 43 getto, z ponad 4 tys. osób, kilkaset Niemcy rozstrzelali na miejscu, ok. 2 tys. wywieźli do obozu zagłady w Treblince (ok. 50 km. od Zambrowa), pozostałe zbiegły, obóz przejściowy dla Żydów (z ponad 20 tys. osób, część zginęła na miejscu, pozostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince; 1941 - 44 obóz pracy przymusowej dla Polaków (ponad 2 tys. osób) i 1942 - 44 dla Żydów. Więcej na temat historii Zambrowa na stronach UM Zambrów

Fragmenty opracowania autorstwa kpt. Władysława Glapińskiego sprzed ponad 70 lat zaczerpnięte z pisma "Jednodniówka" wydawanego przez Szkołę Podchorążych Rezerwy w Zambrowie (ze zbiorów Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie)

"Nadchodzi rok 1926 (...) Obecność 71 Pułku Piechoty powoli zaczyna ożywiać w mieście handel, warsztaty rzemieślnicze ruszają z miejsca, a zapotrzebowanie artykułów niezbędnych dla wojska i rodzin wojskowych, stale zaczyna rosnąć (...)
Uroczystości urządzone przez wojsko, w których z zapałem bierze udział społeczeństwo miejscowe i okoliczne, zmieniają nastroje w mieście. Od czasu do czasu na cele dobroczynne i oświatowe wojsko aranżuje imprezy kulturalne i sportowe. Podniszczone przez wojnę i zaniedbane domy zmieniają swoje zewnętrzne szaty na lepsze. Magistrat zaczyna troszczyć się o wygody i upiększenie miasta. W roku 1927, dzięki staraniom dowódcy 71 Pułku Piechoty pułkownika dyplomowanego Romana Borzęckiego, powstaje w koszarach prowizoryczna elektrownia.

Równocześnie rozpoczyna się budowa budynku po przyszłą elektrownię wojskową. Wkrótce całe koszary i łącząca je z miastem ulica Czyżewska otrzymuje oświetlenie. W następnym roku zaczyna rozwijać szeroką działalność założone przez p. Janinę Borzęcka, żonę dowódcy pułku, Koło Polskiego Białego Krzyża, jedna z najniezbędniejszych placówek, której zadaniem jest otoczyć należną opieką żołnierza, pochodzącego z kresów Rzeczypospolitej. Równocześnie wznawia swą intensywną pracę Związek Strzelecki, by kultywować tradycję dawnego sprzed wojny światowej Związku Strzeleckiego, i z każdym dniem powiększać liczbę swych członków.
Ponieważ w związku z rozwojem prac oświatowych coraz mocniej daje się odczuwać brak odpowiedniego lokalu, gdzie by te prace mogły się skupiać, Komendant Garnizonu podejmuje myśl wybudowania odpowiedniego budynku na kino i teatr. W sierpniu 1929 roku powstaje na terenie koszar, frontem do ulicy Czyżewskiej, duży półokrągły budynek na 500 miejsc. Mniej więcej w tym samym czasie gdy Burmistrzem był p. Bagiński obsadza się drzewkami rynek miasta i główniejsze ulice, powstają chodniki, studnia artezyjska, cegielnia miejska, kiszkarnia przy rzeźni i budynek pod przyszłą elektrownię miejską.
Do czerwca 1929 roku Zambrów daleko posunął się naprzód w swych urządzeniach i inne przybrał oblicze (...) Zambrów ma swoich bohaterów z roku 1863. Ku upamiętnieniu dziesięciolecia Niepodległości Polski, pułkownik Borzęcki rzuca myśl ufundowania pomnika powstańcom. Pod jego przywództwem zawiązuje się w mieście komitet. Przy poparciu magistratu, który asygnuje na ten cel z kasy miejskiej 300 złotych, rozpoczyna się akcja zbierania dobrowolnych ofiar. Udział w ofiarach bierze wojsko, całe społeczeństwo zambrowskie i obywatele okolicy. mając zapewnione środki komitet przystępuje do wykończenia projektu pomnika (...) Wykańcza się dzieło budowy pomnika powstańców 1863 roku. Stoi on na środku rynku. Odsłonięcie jego oraz przekazanie miastu przez przewodniczącego komitetu, dowódcę 71 p.p. Romana Borzęckiego, odbyło się w dniu 25 października 1930 roku."